2011. augusztus 31., szerda

Összecsukható billentyűzet iPad-hez a Logitech-től

Gépíráshoz jól jön ez a praktikusan összecsukható, stílusos klaviatúra (és támasz) az Apple táblagépéhez a Logitech-től. Ha gyakran viszünk be hosszabb szöveget, érdemes elgondolkodni a beszerzésén.
zdnet.com, blog.logitech.com

Kapcsolódó bejegyzések:
Adonit Writer billentyűzet és tok iPad-hez
Gépírás iPad-en
BlindType - vakon gépelés érintőképernyőn
iPad-del összeköthető írógép
Apple állítható billentyűzet

Milyen billentyűzetet ne vegyünk?

Hogy milyen klaviatúrát nem célszerű vásárolni? Elsősorban olyat, ami eltér a szabványtól, például ahol a kurzorbillentyűk (lásd a képet), esetleg a funkcióbillentyűk és más kiegészítő billentyűk elrendezése nem a megszokott.

Azért kell kerülni az ilyen "újító szellemű" billentyűzetet, mert használata közben hozzászokunk a különleges elrendezéshez, és később, ha új klaviatúrát veszünk, vagy egy másik számítógépet használunk, akkor ismét meg kell barátkoznunk egy (régi-)új kialakítással. Szabványos billentyűzetet használva viszont nincs ilyen probléma.

A kép forrása és egy bővebb cikk a témában:

Ajánlott billentyűzetek:

2011. augusztus 30., kedd

Egy borz vélemény a Gépírás Blogról

Tudom, nem kell az ilyesmire reagálni, de azért mégis megteszem. Ezt olvastam ugyanis a Borz a sámlin mikroblogban:

"Az idei Goldenblog közönségszavazatainak végeredménye IT kategóriában nem meglepő: Apple témájú blogok az élen, Android témájú blogok mögöttük, közöttük elszórva az egyebek.

Vannak olyan blogok, amelyekben egyáltalán nem lényeges, hogy időszerű legyen a témaválasztás. Tipikusan ilyenek a történelmi és egyéb ismeretterjesztő blogok. Viszont vannak olyanok is, ahol az up to date tartalom elsődleges fontosságú: hírblogok, divatblogok, sportblogok, stb. Én az IT blogokat is az utóbbiba sorolom. Annyi minden történik olyan szédítő sebességgel az IT világban, hogy szerintem azokat kellene jutalmazni, akik a holnap IT-jét mutatják be ma. Ehhez képest a kiválasztottak valami siralmasak.

Először is egy Android blog, miközben az Android platformon kb. nulla innováció történik (szemben az Apple-vel, és még inkább a Microsoft-tal, aki a WP7 mellett most a Win 8-cal is erős hájpot csinál). És akkor egy olyan, száraz és unalmas Android blogot díjazunk, aminek még mobil verziója sincs. Vicc!

Aztán van itt egy blog, ami a keresőkről szól. Tudjátok, arról a témáról, ami még a mobilnet előtt, még a social network-ok előtt, még az Óperencián túl, ahol a Google farkú malac túr, volt egyszer menő. Ettől persze még lehetne róla érdekes és akár hasznos blogot írni. Lehetne.

[Hoppácska, és most jön a csattanó - a szerk. megj.]

De a legnagyobb vicc a Gépírás blog, amelyen a posztok 90%-a a billentyűzethez kapcsolódó vicces kép.

Komolyan, ez lenne 2011-ben a magyar IT-blogok élvonala?"

Nos, kedves Borz. Ugyan a negatív reklám is reklám, és tiéd is egy vélemény (még ha nem is túl megalapozott), de engedd meg, hogy vitába szálljak veled. Nem tudom, mennyire megy neked a százalékszámítás, de azért itt a posztoknak nem hogy a 90, de még csak a 10%-a sem "vicces kép" (amúgy ez a kép meg tényleg vicces, lehet hogy pont te vagy rajta). Szóval ha már kötekedsz, legalább felkészülten tedd, hogy a f*** v*** b*** t*** k*** p***. Na jó ez csak vicc volt, hogy egyem meg a vacsorádat.

Egy kis ízelítő akkor, hogy mégis mi van itt elsősorban:
Bizarr ötlet: inverz billentyűzet (ez tényleg hülyeség)
Hitelkártya méretű billentyűzet (marhaság, de érdekes)
Gépírás iPad-en (ez azért már up to date)
"Taktilis" billentyűzet fából (ilyen ötleteid legyenek koma)
Hogyan gépelnek olyan jól a hackerek a filmekben? (erre te is kíváncsi voltál szerintem)
Lorem ipsum mint gépírás gyakorló szöveg (plusz egy kis Barátok közt)

Tényleg, hogy is volt az a borzos vicc a Ponyvaregényben...?

Kapcsolódó bejegyzések:

Karikatúra az egyujjas gépelésről

Karikatúra az "egyujjas" gépelésről.
vi.sualize.us

Kapcsolódó bejegyzések:
Gyors gépelés egy ujjal
Vicces videó: írógép baki
Szóköz gyakorló játék
A gépírás nemzetgazdasági jelentősége

2011. augusztus 29., hétfő

A számítógép az elménk kerékpárja - mondta Steve Jobs

Az előző, Mozgásérzékelős billentyűzet koncepció az Apple-től c. bejegyzés után következzék egy újabb poszt az "almás gyártó" háza tájáról. Igaz, hogy egy kicsit off, de megfogott az alábbi gondolat.

"A számítógép az elménk kerékpárja" - mondta még valamikor régen Steve Jobs, az Apple napokban lemondott elnöke. A teljes eszmefuttatás megtekinthető videón is a TWICA blogban (angol nyelven, magyar felirattal), illetve itt is elolvasható:

"Azt hiszem az egyik legfontosabb dolog, ami megkülönböztet minket a főemlősöktől az az, hogy mi eszközépítők vagyunk.
Olvastam egy tanulmányt, ami a helyzetváltoztatás hatékonyságát mérte a Föld különféle fajai közt. A keselyű tesz meg mind közül a leghatékonyabban egy kilométert. Az emberi faj valahol a listán sokkal lejjebb bukkan fel egy elég csúfos helyezéssel. Nem valami büszke bemutatása a "teremtés koronájának". Nem nézett ki valami jól, de valaki a Scientific American-ben letesztelte ugyanezt a hatékonysági mutatót az embert kerékpárra ültetve.
Az ember egy kerékpáron már kenterbe verte a keselyűt, teljesen letaszítva a lista tetejéről. Számomra ez az, amit a számítógép jelent. Nekem a számítógép a legnagyszerűbb eszköz, amit valaha létrehoztunk. Egyenértékű azzal, hogy az elménk kerékpárja."

Ezzel magam is egyetértek, és kiegészítem azzal (ha már gépírás), hogy a billentyűzet pedig a pedál ezen a kerékpáron.

Mozgásérzékelős billentyűzet koncepció az Apple-től

Az Apple (még januárban) egy érdekes billentyűzet koncepcióval állt elő. A ötlet lényege, hogy a jól használható hagyományos, mechanikus billentyűzetet mozgásérzékelő szenzorokkal, kamerákkal egészítik ki. Ezek a szenzorok a klaviatúra oldalán és tetején helyezkednek el, és a teljes QWERTY gombsort pásztázzák. A billentyűzet felületén tett ujjmozdulatokkal, gesztusokkal így kiváltható az egér illetve a touchpad. Nagy előnye abban rejlik, hogy így az "egér" használatához nem kell levenni a kezünket a klaviatúráról (ebből a szempontból hasonlít a Combimouse megoldásához, sőt még életképesebb megoldásnak tűnik), így használata kényelmesebb és helytakarékosabb.

Kapcsolódó bejegyzések:

2011. augusztus 27., szombat

A gépírás nemzetgazdasági jelentősége

Tán nem is kell hangsúlyozni, hogy a gépírás óriási nemzetgazdasági jelentőséggel bír. Ezekben a nehéz, válság sújtotta, villámcsapva időkben különösen fontos, hogy aki számítógépet használ és hazafinak vagy honleánynak tartja magát - nem csupán üres lózungokban, hanem tettekben -, az igenis tudjon gépírni, hogy ezzel is segítse a magyar gazdaságot.

A gépírás tudományának elterjedésével lekörözhetnénk a környező országokat, és Közép-Európa Svájca lehetnénk. Száz forint lenne a svájci frank, vagy még annyi se. Lássuk hogyan:

A programozó előbb elkészülhetne a programjával; az író gondolatainak szárnyalásával szinte azonos sebességgel szőhetné történetét, ami így előbb a könyvesboltok polcaira kerülhetne; de akár egy mezei blogger is egységnyi idő alatt tartalmasabb és olvasmányosabb, részletesebb bejegyzést írhatna, ezzel építve a magyar web- és blogszférát, áttételesen pedig az online gazdaságot, tartalomipart. Lényegében minden irodai, számítógépes munka hatékonyságát jelentősen növeli a gépírás, a megtakarított időt pedig pihenésre, családra, sportra, a nemzetet felemelő tevékenységekre fordíthatná a dolgozó nép.

A gépírás ráadásul az egészségnek és ezáltal a magyar egészségügynek is jót tesz, ugyanis kíméli a szemet: nem kell tekintetünket ide-oda fókuszálni, billentyűzetről a monitorra és vissza. Ezzel máris sokat tettünk szemünk világáért és a társadalombiztosítási kassza stabilitásáért. Persze a drága, dizájner szemüvegkeretek és a szemüveglencsék gyártóival, forgalmazóival nem teszünk jót, de ezek a jellemzően olasz, német és japán cégek úgyis kiviszik az extraprofitot az országból (mondjuk nekem bejönnek a szemüveges lányok - erre persze lehet mondani, hogy csak a titkárnős pornófilmek miatt, de ez nem is igaz).

Még az egészségügynél maradva: bizony jártam már olyan háziorvosnál, aki hosszasan keresgélte a klaviatúrán a billentyűket. Mennyivel gyorsabb lenne a betegek ellátása, ha az illető háziorvos flottul gépelne. Vagy több idő maradna a tényleges vizsgálatra, a pontosabb diagnózisra.

Az interneten ismerkedők pedig gyorsabban kitölthetnék az adatlapjukat a társkereső oldalakon, és kellő sebességgel írva jobban megfogalmazott üzeneteket válthatnának egymással. Hatékonyabb kommunikációval, romantikusabb körmondatokkal tán az első találkozásra, aktusra, esetleg az esküvőre is előbb sor kerülne, és már ott is vagyunk, hogy így megállítható lenne a népesség aggasztó csökkenése, aminek nemzetgazdasági vonatkozását megint csak felesleges hangsúlyozni.

Minden kedves olvasómnak azt javaslom tehát, hogy - ha eddig nem tudott - tanuljon meg gépírni. Nem az én kedvemért, saját magáért. Vagy akkor legalább a hazáért.
Ebben próbál segíteni ez a blog.

Tipp:
Milyen gyorsan tudod leírni az ABC-t?

2011. augusztus 26., péntek

Goldenblog 2011 - IT kategóriában első háromban a Gépírás Blog!

A 2011-es Goldenblog versenyen a zsűri döntése alapján "informatikai blogok" kategóriában a dobogóra került a Gépírás Blog (közönségszavazásban azért hátrébb végzett, hiszen eddig nem rendelkezett túl nagy olvasótáborral - de köszönök minden, a blogra leadott szavazatot).

A zsűri indoklása:

"Első pillanatban meglepő, hogy egy egész blogot lehet szentelni egy olyan, marginálisnak tűnő témának, mint a gépírás, de ha elmerülünk a blog postjaiban, kiderül, hányféle terület kapcsolódik még ide: komoly hardverek [megj.: ErgoMotion], kevésbé komoly kütyük [megj.: FingeRing - Ujjazás nevű szerkezet és inverz billentyűzet], vicces rajzok, fotók, sőt még játékok [megj.: milyen gyorsan tudod leírni az ABC-t?] is. Szóval, ha valaki úgy gondolná, hogy a „gépírás” kimerül a billentyűzet napi, már-már rutinszerű nyomkodásában, csak menjen fel erre a blogra, és meg fog lepődni, milyen színes világ nyílik meg előtte."

Hogy végül az 1., a 2. vagy a 3. helyet szerzi meg a Gépírás Blog, az szeptember 8-án derül majd ki, a Goldenblog díjátadón (versenytársak: a Keresővilág blog és az Androidportál).

Ajánló azoknak, akik csinos hölgyeket néznének:

Azoknak pedig, akik gépírás gyakorló szöveget keresnek:

2011. augusztus 23., kedd

Az Apple formavilágát idéző designer számítógép asztal

OneLessDesk - az Apple kütyük, számítógépek lekerekített sarkú, minimalista formavilágát idéző, helytakarékos számítógép asztal a Heckler Design-tól. Ilyen környezetben öröm a gépírás.
e-potpourri.com

Kapcsolódó bejegyzés:
Design ülőalkalmatosság és írógép 1971-ből

Billentyű teáskészlet

[Ctrl] [Alt], és [Del] billentyűt formáló teás- illetve kávéskészlet, 11 dollárért.
ebay.com

Kapcsolódó bejegyzések:
Billentyűzet mintájú bicikli kormány markolat
Enter csengő

Billentyű koponya

Klaviatúra billentyűiből készített koponya. A linkre kattintva további alkotások is megtekinthetőek.
gdotspeaks.com

Kapcsolódó bejegyzések:
Enter csengő
A billentyűk királya
Billentyűzet szék