2011. december 31., szombat

Boldog Új Évet!

A Gépírás Blog minden kedves olvasójának sikerekben gazdag új esztendőt kívánok. Aki még nem tud gépírni, az 2012-ben tanuljon meg, aki pedig már tud, az gépeljen még gyorsabban és hibamentesebben. BUÉK!

Tipp:
Az elrugaszkodás éve

2011. december 28., szerda

Kotta írógép

Keaton (amerikai) gyártmányú kotta írógép az 1930-as évekből.
thisiscolossal.com

Kapcsolódó bejegyzések:
Írógép muzsika
Koktélkeverő írógép

Hogy a leggyorsabb az írás: billentyűzeten, tollal papírra, iPhone-on vagy egyéb kütyün?

Egy brit programozó és dizájner, Phil Gyford megnézte, hogy hogyan ír le/be leggyorsabban egy 221 szavas (körülbelül 1000 karakteres) szöveget. Hagyományos QWERTY klaviatúrán érte el a legjobb időt, 3 perc 14 másodpercet. Második helyezett az iPhone lett 4:56-os idővel, a kézírás pedig 5:33-mal lett harmadik. A tesztről bővebben a linkre kattintva.
gyford.com

Tipp:
Milyen gyorsan tudod leírni az ABC-t?

Gépírás teszt iPhone-ra

TapTyping: gépírás teszt alkalmazás iPhone-ra, iPod Touch-ra és iPad-re.
itunes.apple.com

Kapcsolódó bejegyzés:
Kesztyű gépíráshoz

2011. december 24., szombat

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket!

A Gépírás Blog minden kedves olvasójának Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok (ezzel a régi Smith-Corona írógép hirdetéssel).

Kapcsolódó bejegyzés:
Karácsonyfadísz billentyűkből

2011. december 20., kedd

Kesztyű gépíráshoz

Kesztyű gépíráshoz, pontosabban érintőkijelzős kütyükön való (téli) gépeléshez. Anyaga ezüstszálakkal van átszőve, ez teszi lehetővé, hogy a táblagépek, okostelefonok kapacitív kijelzőjén is használható legyen.
index.hu

Kapcsolódó bejegyzések:
Liquid Keyboard - "folyékony billentyűzet" érintőkijelzőn
Gépírás iPad-en

2011. december 14., szerda

Numerikus billentyűzet óra

Karóra, mely úgy néz ki, mintha egy apró numerikus billentyűzet lenne. A Click Keypad nevű szerkezet az időt úgy mutatja, hogy minden gombon található egy apró LED, és azok adott sorrendű felvillanása mutatja a pontos időt (pl. 1, 2, 3, 8 azt jelenti, hogy 12:38 van).

Kapcsolódó bejegyzések:

Billentyűzet tisztító "gyurma"

Az a krumpliszerű valami a képen a billentyűzeten nem burgonya, hanem az ún. Cyber Clean, egy gyurmaszerű anyag, mely segít megtisztítani a klaviatúrát a kórokozóktól.

Kapcsolódó bejegyzések:

2011. december 13., kedd

Gépírás hosszú műkörmökkel

A hosszú műkörmök megnehezítik a gépírást.

Kapcsolódó bejegyzések:

Fogyás gépírással

Egy brit kutatónő szerint akár a számítógép előtt ülve, gépírással és monitornézéssel is lehet fogyni.

Kapcsolódó bejegyzés:

Írógép a Félelem és reszketés Las Vegasban c. filmben

Írógép a Félelem és reszketés Las Vegasban c. filmben, mely Hunter S. Thompson regényéből készült. Az írógépen a felirat: "war is good business", azaz a "háború jó üzlet".

Kapcsolódó bejegyzés:

2011. december 11., vasárnap

Függőleges billentyűzet

SafeType vertikális klaviatúra, mely segít a gépírás káros hatásainak kiküszöbölésében.

Kapcsolódó bejegyzések:

Billentyűzet mintás toll

Billentyűzet mintás toll az amerikai Jac Zagoory dizájn műhelyéből. A golyóstoll ára 99 dollár, azaz valamivel több mint 22.000 forint.

Kapcsolódó bejegyzések:

2011. december 7., szerda

2011. november 25., péntek

Áramtermelés gépeléssel

Könnyen lehet, hogy a jövőben a gépírással áramot is termelhetünk, mellyel laptopunk akkumulátorát tölthetjük, így a számítógép egy feltöltéssel tovább lesz használható. Egy ausztrál egyetem kutatói kísérleteznek ezzel a környezetbarát és innovatív megoldással, melynek elve a piezoelektromos anyagok azon tulajdonságát használja ki, hogy azok összenyomva villamos energiát termelnek. Így a gépírással kifejtett energia nem vész teljesen kárba.

Kapcsolódó bejegyzés:

Tipp:
Addig is gyakorolj, hogy minél gyorsabban gépelj, és ezáltal több áramot generálhass!

2011. november 15., kedd

Tollbamondás iPhone-on magyarul is

A gépelésnél is egyszerűbb adatbeviteli mód a "tollbamondás". Az iPhone okostelefonokon erre pár napon belül magyar nyelven is lehetőségünk lesz - igaz, nem a beépített Siri programmal, hanem a Dragon Dictation nevű alkalmazással (a Siri még csak angol és német nyelven érhető el). A két program közötti hasonlóság, hogy a szöveg feldolgozása itt is szerver oldalon történik.

2011. november 13., vasárnap

A lány, aki elaludt a számítógép előtt

Egy lány, aki elaludt a számítógép előtt, és a billentyűzetet használat kispárnának.

Kapcsolódó bejegyzés:

2011. november 8., kedd

Billentyűzet mint varázsszőnyeg

Neil Webb hangulatos grafikáján egy billentyűzet mint repülő szőnyeg látható, háttérben egy nagyváros felhőkarcolóival. A kép utalhat a weben való böngészés szabadságára, vagy akár arra is, hogy az írással meghódítható a világ, hiszen az írott szó (például ez a blogbejegyzés) a világ bármely tájára eljuthat és megjelenhet egy monitoron, betűket formálva a pixelekből.
neilwebb.net

2011. november 6., vasárnap

Benczik Vilmos: Nyelv, írás, irodalom - Az írógép

Az MTA Filozófiai Kutatóintézetének weboldalán találtam rá Benczik Vilmos munkájára (Nyelv, írás, irodalom - kommunikációelméleti megközelítésben), ennek egyik fejezete foglalkozik az írógéppel, és tartalmaz érdekes meglátásokat:

"Az írógép az ember és az írás, tágabb értelemben az ember és a nyelv viszonyának alakulásában lényegesen nagyobb szerepet játszott annál, mint amekkorát általában tulajdonítani szoktak neki. Ám míg a könyvnyomtatásról és következményeiről könyvtárnyi irodalom íródott, az írógépkorszak lényegében feldolgozatlanul maradt.

Az írógép ötlete a 18. században bukkant fel, de prototípusát csak 1867-ben alkotta meg Chistopher Latham Sholes amerikai feltaláló (megjegyzés: más források Peter Mitterhofert tekintik az írógép feltalálójának). Nehéz eldönteni, hogy a megvalósulás késlekedésében mi játszott nagyobb szerepet: a finommechanikai lehetőségek korlátozott volta, vagy az írással szembeni ellenérzéseknek az a 18. század végére bekövetkezett akkumulálódása, amelynek jelentős szerepe lehetett a romantika oralitáskultuszának a kibontakozásában is.

A nyomtatás csak a sokszorozás fázisában szakította el a szöveget az alkotójától: a szöveg eredetije kézírással készült, s így a kézírás egyéni sajátosságaiból adódóan azonosítható módon kötődött az alkotójához. A gépirat nem köthető személyhez (legfeljebb írógéphez), tehát a szöveg elválása az író embertől már a szöveg genezise során bekövetkezik.

Az írógépelés a kézzel való íráshoz képest igencsak eltérő attitűdöt követel meg a szöveg létrehozójától. Míg a gyakorlott kézíró számára a beszédhangok és a betűk, sőt a szavak és írásképük között is kialakul olyan mélyebb, mondhatni meghittebb kapcsolat, amely túlmutat a puszta technikai összetartozáson, ez az írógéphasználat esetében eltűnik. Írógéppel nem lehet szépen vagy csúnyán, zaklatott lelkiállapotot vagy kiegyensúlyozott harmóniát tükrözően, lefelé konyuló vagy felfelé ívelő sorokban stb. írni - írógéppel csak egyforma módon lehet írni. Az írógép a személytelen nyomtatás egységességét és ridegségét viszi át az egyéni használatba.

Az írógép az egyéni íráshasználatban is szembeszökővé teszi a betűírás diszkrét-digitális jellegét, az írástudást csupán a fonémák és a betűk megfeleltetésére, valamint a betűk egymástól való megkülönböztetésére redukálja. Az írógéppel író embernek nem kell betűformákat rajzolnia: csupán dönt arról, hogy most egy betűnek kell a papírra kerülnie, majd egyetlen "gombnyomással" - billentyű leütésével - kiadja a parancsot, s a betű a papíron terem. Az írástevékenység leegyszerűsítése hatással lehet az írásmű nyelvi sajátosságaira is. Amikor Nietzsche először írt írógéppel, egy barátja úgy találta, hogy verseinek a nyelvezete robusztusabb lett.

Az írástevékenység leegyszerűsítése és mechanizálása hatással volt az írás sebességére is, főleg a villanyírógép megjelenését követően, amely minimálisra csökkentette az író embertől elvárt fizikai erőkifejtést. (A villanyírógép ezenkívül kiküszöbölte a mechanikus gépelés egyetlen egyéni elemét, a billentyűk leütésének az erősségét is. A mechanikus írógéppel lehetett dühösen, "papírszaggató" erővel ütni a billentyűket, s ennek nyoma volt a gépelt íráson. A villanyírógépen bármekkorát ütünk, a betűk a gép által szabályozott erővel ütődnek a papírra.) Az írás tempója közelebb került az élőbeszédéhez, egyes esetekben pedig el is érte azt. Az írás fölgyorsulása lendületesebbé tehette az így készült szöveg nyelvezetét, egyszersmind azonban csökkentette a ceruzával/tollal lassan papírra rótt mondatok elmélyültségét.

Az írógép néhány évtized alatt szédületes karriert futott be. Kedvenc tárgya, mondhatni jelképe, s egyszersmind duzzasztója is lett az egyre virulensebben terpeszkedő állami bürokráciának. Az egyszerű emberek számára a gépírásos papír egyszersmind hivatalos papír is, amitől esetleg félni kell: ily módon a gépírás a hatalom eszközévé és megtestesítőjévé is válik. De ellepték az írógépek az élet egyéb területeit is. A géppel írott szövegek személytelensége igencsak jól beleillett az ugyancsak személytelenségre (s ezáltal az egyéni felelősség kiiktatására) törekvő nagy hatalmi, gazdasági stb. szervezetek filozófiájába is. McLuhan írja ironikusan, hogy egy csatahajón a legegyszerűbb művelet végrehajtásához is írógépek tucatjaira van szükség, s hogy egy hadseregnek általában több írógépe van, mint ahány tüzérségi lövege. Magyarországon a 20. század harmincas éveiben terjed el az írógép - az állást kereső József Attila a Curriculum vitaeben már szükségesnek tartja megemlíteni, hogy "perfekt gépíró" -, a fénykort pedig az ötvenes–hetvenes évek jelentették: az ötvenes években egyszersmind a diktatórikus hatalom legfőbb jelképe is volt.

Az élőbeszéd tempóját megközelítő gépírás Amerikában már a 19. század végén a diktálás reneszánszát hozta meg: ez bizonyos tekintetben a későbbiekben kibontakozó másodlagos szóbeliség előfutárának is tekinthető. A diktálás szituációjában körvonalazódó főnök–gépírónő kettős emellett a 20. századi társadalmi mitológia egyik igen markáns motívumává is vált. A főnök-gépírónő kettősben egyébként hangsúlyosan újraéled az a szemlélet, amely az írástevékenységet mintegy alsóbbrendűnek, "szolgamunkának" tekintette: a gépírónő elődje az ókori Róma írástudó rabszolgája és a középkori nemes urak íródeákja.

A szépírók körében az írógép karrierje ellentmondásos. Sokan idegenkedtek tõle, féltve a szövegalkotás intimitását, mások használatba vették ugyan, de gépíróknak diktáltak, tehát tulajdonképpen nem írógéppel alkották a szövegeiket. Az, amit McLuhan ír Henry James stílusának a megváltozásáról a közvetlenül gépbe diktált szövegekben, igazából nem hozható összefüggésbe az írógépes szövegalkotással. A ténylegesen írógéppel alkotó írók esetében azonban a szövegalkotás módja minden bizonnyal hatott a szövegre is.

Az a gondolat, hogy az írógépet felhasználják az írástanításban, sok helyen felmerült, megvalósítására azonban csupán kísérleti jelleggel került sor. Ebben a konzervativizmuson és a gazdasági megfontolásokon kívül valószínűleg közrejátszott az is, hogy a gépírás igen sok szituációban nem tudja kiváltani a kézírást. A kézírás a maga eszközigénytelenségével az egyszerűbb írásfeladatok terén még a számítógépes korban is verhetetlen marad. Hosszabb szövegeket azonban manapság mindenki - már aki egyáltalán ír hosszabb szövegeket - géppel ír: néhányan írógéppel, a többség számítógéppel.

Az írógép a nyomtatott betű egységét, praktikumát és tekintélyét hozta át az egyéni használatba, egyszersmind azonban el is személytelenítette az írást. Ezért magánlevelek írására akkor is ritkán használták, amikor az értelmiségi lakások többségében már volt írógép.

Az indigó révén az írógép nemcsak a szövegalkotás, hanem a szövegpublikálás eszközévé is válhatott - ha szűk körben is. (A keményebb diktatúrákban - pl. Ceausescu Romániájában - a nyomdák mellett ezért az írógépeket is megpróbálták állami ellenőrzés alá vonni.)

Az írógép korszaka mára leáldozott: már alig árulják. Legfontosabb eleme, a nyelvi digitalizációt jelképező billentyűzet azonban jelenleg nélkülözhetetlen és szembeszökő tartozéka az írás mellett funkciók sokaságát kínáló számítógépnek is."

Kapcsolódó bejegyzés:
Peter Mitterhofer, az írógép feltalálója

Koktélkeverő írógép

Koktélkeverő "írógép", 14 szegmenses "kijelzővel" (a miérTufa blogban találtam rá).

Kapcsolódó bejegyzések:

2011. október 13., csütörtök

Egy különleges milliomos: az ember, aki legépelte a számokat egymillióig

Egy ausztrál fickó, Les Stewart tizenhat és fél éven keresztül, 1982-től 1998-ig gépelte írógépén a számokat, egytől egészen egymillióig (a számokat nem számjegyekkel, hanem betűkkel leírva). Nem hétköznapi maratonját egy súlyos baleset után, terápiás céllal kezdte; a tizenhat év és hét hónap alatt hét mechanikus írógépet és ezer festékszalagot nyűtt el. Csaknem húszezer (19.890) oldalt írt, mire eljutott az utolsó sorokig: "kilencszázkilencvenkilencezer-kilencszázkilencvennyolc, kilencszázkilencvenkilencezer-kilencszázkilencvenkilenc, egymillió".

(A mennyiség alapján tehát akár nagy írónak is tekinthetnénk, sőt, bizonyos szempontból nagy író is; de hősiessége ellenére mégiscsak meg kell jegyezni, hogy nem túl olvasmányos, és irodalmilag sem kiemelkedő életművét egy pár bekezdésnyi programkód is bármikor, néhány szempillantás alatt reprodukálja - a szerk. megj.)

Amikor megkérdezték, hogy miért kezdett ebbe a rendkívül időigényes és monoton (és első hallásra kissé értelmetlennek tűnő) hobbiba, azt válaszolta, hogy mivel rokkant és nem dolgozik már, ráér, és szeret gépelni. Mielőtt a baleset érte volna, a rendőrségen dolgozott gépíróként és gépírás oktatóként. Naponta átlagosan három oldalt gépelt (egy ujjal - bizonyára a kezével történhetett a baleset, ha gyakorlott gépíróként végül nem tíz ujjal írt), és a módszere az volt, hogy minden órában húsz percet töltött az írógép előtt.

(Les Stewart nem számított újoncnak a rekordokat illetően, mondhatni visszaeső volt: négy évvel korábban az egy helyben úszás, azaz víztaposás ausztrál rekordját döntötte meg, majd pedig 30 órát úszott egyfolytában, amivel szintén megdöntötte az ausztrál csúcsot.)

Aki ennyi idő alatt tízmillióig ért volna:

Kapcsolódó bejegyzések:
Brutális gépelés (csak erős idegzetűeknek)

2011. október 11., kedd

SmartKeyboard billentyűzet koncepció iPhone-ra

Az iPad 2 SmartCover-éhez hasonló eszköz iPhone-ra, mely azonban nem védőtokként és támaszként szolgál, hanem fizikai billentyűzetként: SmartKeyboard. A valódi gépelés élményét nyújtja (legalábbis az érintőkijelzőhöz képest), és még a kijelzőn is több hely marad a hasznos tartalomnak (lásd YouTube videó).

Kapcsolódó bejegyzések:

2011. október 10., hétfő

SwiftKey X, a "gondolatolvasó billentyűzet"

Az android.blog.hu blogban leltem az alábbi posztra:

Pontosabban nem gondolatolvasásról van szó, bár valami hasonlóról: a SwiftKey X program az első "közösségi kommunikációs, mesterséges intelligencia alapuló prediktív szövegbevitel program", ami annyit tesz, hogy (amennyiben megengedjük a programnak) korábbi SMS-einket, Twitter, Facebook, Gmail üzeneteinket és további online láb- illetve kéznyomainkat, írásainkat elemzi, és ez segít neki abban, hogy gépelés közben kitalálja, vajon milyen szót fogunk írni. Tehát egyfajta saját szótárat állít nekünk össze a múltunkból, és az adott kontextusban általunk gyakran használt szavakat kínálja fel gépelés közben.

Ide kattintva megnézhetünk egy YouTube videót, mely a Swype-ot (ami egy teljesen más megközelítésen alapuló "gépeléskönnyítő", már esett róla szó itt a blogban) és a SwiftKey X-et hasonlítja össze, "versenyezteti".

Kapcsolódó bejegyzések:

2011. október 9., vasárnap

Billentyűzet tisztítás mosogatógépben

Egy piszkos billentyűzet nem szép látvány, és nem is egészséges. Létezik azonban egy kényelmes, de nem túl közismert technika a klaviatúra alapos lepucolására: billentyűzetünket ugyanis mosogatógépben is tisztíthatjuk. Mosogatószer nélkül kell elindítani a gépet, és ki kell hagyni a szárító ciklust. Utána szedjük ki a billentyűket, és lefelé fordítva hagyjuk száradni néhány napig.
unplggd.com

Írógép mint nyomtató

Szó szerint "gépírás", azaz "gép-írás": az első magyar számítógép, a Kozma László nevéhez fűződő, 1957-ben épült MESz-1 output egysége egy 1927-es gyártmányú Mercedes Elektra villamos írógép volt (a billentyűket alulról relék mozgatták). A MESz jelenleg a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban tekinthető meg.

Kapcsolódó bejegyzések:

2011. október 5., szerda

Gépírás gyakorló vers

Nemrég kibővítettem az jobb- és balkezes szavak listáját, és e szavakból alkottam egy "verset" is. Felfedezhető benne némi nemiség, na de nem akarom az olvasót befolyásolni a kissé abszurd költemény értelmezésében.

A vers struktúrájának lényege, hogy az első versszak olyan szavakat, betűket tartalmaz, melyek szabályosan gépelve leírhatóak csak bal kézzel (ezért nincs benne központozás), a második és harmadik strófa ezzel szemben "jobbkezes" szavakat tartalmaz, míg az utolsó ismét "balkezes".

Egy veres stewardess

egy veres stewardess
fecsegett de facsarta
fergeteges cserebere
egyre sebesebb a

ájul álmom, álomnőm hálóz,
liliom kéj, lájkolom.
hű, épp ollózom,
méz, hó máz, hulló zuzmó.

kinn limlom, piknik,
kozák kuzinom züllik.
komám konokul okol,
kéjnő holló pokol.

dac e csata tartva bír
verset vetít verset sír

Kapcsolódó bejegyzések:

Laptop billentyűzet helyett főzőlappal

Következzék egy "off" bejegyzés: Electrolux "laptop" koncepció, a klaviatúra helyén főzőlappal. A különleges minikonyha érintőképernyőjén jelennek meg a receptek, főzési tanácsok, a főzőlap mellett pedig beépített reszelőt is tartalmaz.

Kapcsolódó bejegyzés:

2011. szeptember 27., kedd

Gépelés helyett tollbamondás az iPhone 4S-en

A hírek szerint az október 4-én megjelenő iPhone 5* tartalmazni fog egy beszédfelismerő szoftvert, melynek segítségével az SMS-eket, e-mail üzeneteket nem kell kézzel beírni, hanem - igaz, egyelőre csak angol nyelven - tollba is lehet mondani az okostelefonnak. Szintén beszéddel lehet kiválasztani a címzettet és megerősíteni a küldést, vagy elvetni az üzenetet (diktálás után a telefon visszaolvassa a szöveget, ezzel ellenőrizhetjük, hogy helyesen értette-e szavainkat).
twica.blog.hu

*Frissítés: végül nem az iPhone 5, hanem az iPhone 4S jelent meg, de ennek is része a beszédfelismerő program, mely a Siri nevet kapta, és az angol mellett franciául és németül is "ért".

Kapcsolódó bejegyzések:
"Chorded" billentyűzet iPhone-ra
iPhone átalakítása numerikus billentyűzetté
QWERTY billentyűzet iPhone-ra
LiquidKeyboard - "folyékony billentyűzet" érintőkijelzőn

2011. szeptember 26., hétfő

Végtelen sok majom és az írógép

Megszületett a végtelen sok majom és az írógép c. tudományos tételnek (lásd Wikipédia) a bizonyítása: a "majmok" Shakespeare szonettet írtak.
Origo - Shakespeare-t írt pár millió virtuális majom

2011. szeptember 24., szombat

Gépelés sebesség mérő

Egy aranyos, szobabiciklit tekerő egér figura, melyet USB-n keresztül a számítógéphez csatlakoztatva megjeleníti, hogy milyen gyorsan (percenként hány leütéssel) gépelünk.

Tipp:

2011. szeptember 18., vasárnap

Gépelő Lego robot

YouTube videók: egy Lego NXT programozható készletén alapuló gépelő robot, és egy másik gépelő robotkar. Látható, hogy azért még jóval lassabban püfölik a billentyűzetet, mint Sean Wrona.

Kapcsolódó bejegyzések:

Sean Wrona, a gépírás bajnoka

A képen látható amerikai Sean Wrona ugyan nem egy Sean Connery vagy Sean Paul, ám mindezt fürge ujjaival kompenzálja, így bizonyára nincsenek csajozás gondjai. Ráadásul még intelligens is, hiszen volt már gazdasági újságíró, a Mensa (mely a kiemelkedő IQ-jú embereket tömöríti, mármint nem szó szerint) Scrabble Szövetségének statisztikusa, valamint a világ legnagyobb autóverseny-statisztikai portáljának webmestere; elmondható tehát, hogy a betűk mellett a számokat is szereti: a lényeg, hogy karakter és adat legyen.

És bizony ő a világ leggyorsabban gépelő embere, 2010-ben megnyerte az Intersteno versenyt: 10 percen keresztül percenkénti 775 leütést produkált, amibe egy hiba nem sok, annyi sem csúszott be. Tavaly egy másik világversenyt is megnyert, ahol 2.000 dollárt nyert.


(...ilyen billentyűzeten: Das Keyboard Ultimate)


És aki egy ujjal csapatja:

Tipp:

2011. szeptember 17., szombat

Írógép tetoválások

Emberek, akik különböző testrészeikre írógépet tetováltattak.

Kapcsolódó bejegyzések:

Finger Frenzy

A Finger Frenzy a Milyen gyorsan tudod leírni az ABC-t? játék egy Flash alapú változata még 2006-ból (vagy korábbról).

Tipp:

Feszmérő

Egyik cimborám Facebook üzenőfalán olvastam a következő viccet:

Főnök a titkárnőjéhez:
- Évike, miért javította át az "e" betűt "a"-ra?
- Hát mert mi értelme van annak, hogy "feszmérő"?

Kapcsolódó bejegyzés:

2011. szeptember 13., kedd

"Chorded" billentyűzet iPhone-ra

A GKOS egy "chorded" virtuális klaviatúra program iPhone-ra és iPad-re. A chorded billentyűzetek lényege, hogy csupán néhány gombbal rendelkeznek, és több gomb egyszerre történő lenyomásával vihető be egy-egy karakter (hasonlóban, ahogy a hagyományos QWERTY klaviatúrán a nagybetűk a [SHIFT]-tel együtt történő lenyomással, viszont alapvető különbség, hogy chorded billentyűzet esetén a legtöbb betűhöz egy több billentyűből álló kombináció tartozik).
AppStore

Tipp:
GKOS.com - bővebben a GKOS nyílt szabványról
GKOS karakterkészlet

Kapcsolódó bejegyzés:
Eric Campbell medúza ihlette "chorded" billentyűzete

Windows 8 billentyűzet tableten

Táblagépeken így is kinézhet majd a Windows 8 kijelző-billentyűzete. Ha két kézzel fogjuk a tabletet, akkor a kettéosztott, a kijelző széléhez közel eső szekciókon könnyebb gépelni (hüvelykujjal); de választható hagyományos klaviatúra nézet is.
Index - Világuralomra tör a Windows 8

Kapcsolódó bejegyzések:
LiquidKeyboard - "folyékony billentyűzet" érintőkijelzőn
Gyors gépelés egy ujjal

2011. szeptember 12., hétfő

A QWERTY billentyűzet legendája

Egy ismert városi legenda szerint a QWERTY (vagy más néven Remington Rand) karakterkiosztást az 1800-as évek végén úgy tervezték meg, hogy az angol nyelvben gyakran előforduló betűk egymástól messze kerüljenek rajta, így csökkentve annak esélyét, hogy gyors gépelésnél összeakadjanak a betűket a papírra nyomó fémkarok - de ez csupán legenda.
snopes.com

Kapcsolódó bejegyzés:
Kádár János és az írógép
Peter Mitterhofer, az írógép feltalálója
Írólabda, avagy Rasmus Malling-Hansen különleges írógépe

Klaviatúra hatszög alakú billentyűkkel

A képen látható (Android operációs rendszerre készült) kijelző klaviatúra tervezője a háromszög formájú billentyűk helyett inkább a méhsejtszerű, hatszög alakú kialakításban hisz.
android-apps.com

Kapcsolódó bejegyzés:
LiquidKeyboard - "folyékony billentyűzet" érintőkijelzőn

A magyar oktatás ragaszkodik a kézíráshoz

Az Index cikke a gépírás és a folyó kézírás oktatásáról:

"Bár az Amerikai Egyesült Államok nagy részén kötelezővé tették a gépírás oktatását, idehaza Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár úgy nyilatkozott: nem fogják megengedni, hogy ne tanítsanak kézírást az általános iskolákban és nem teszik kötelezővé a gépírást. Ugyan ma már mindkét készségre szükség van, a magyarországi munkaerő-piacon még nem indul olyan nagy hátránnyal az, aki nem tud tíz ujjal gépelni. Szakértők szerint a kézírás jóval nagyobb odafigyelést igényel, mint egy szöveg begépelése, ami nemcsak a gyerekek személyiségfejlődése szempontjából fontos, hanem az egész életünkre hatással van. A gépírás oktatását viszont célszerű lenne már az általános iskola alsó tagozatában bevezetni."

Kapcsolódó bejegyzések: